Der var 29 punkter på dagsordenen og følgende vil jeg gerne informere om.
Forbedringer af faglokaler på skolerne
Det blev besluttet at frigive 15 mio kr. i 2026/2027 til renovering af faglokaler. Det blev prioriteret at opdatere Håndværk & Design lokaler på Bording Skole, Isenvad Skole, Dalgasskolen.
Madkundskabslokaler opdateres på Isenvad Skole, Dalgasskolen, Østre Skole, Hyldgårdsskolen. Fyskik-kemi lokaler opdateres på Dalgasskolen, Østre Skole, Hyldgårdsskolen og Nørre Snede Skole.
Procedure og kriterier for tildeling af midler fra Grøn pulje
Vi godkendte kriterierne for tildeling af midlerne fra Grøn pulje. Opstiller af vedvarende energianlæg skal indbetale beløb til Grøn pulje som skal bruges inden for 5 år.
Opstiller skal indbetale 313.000 kr. pr. MW ved landvindmøller og 125.000 kr. pr. MW ved solcelleanlæg.
Eksempelvis skal der indbetales ca. 13,7 mio kr. ifm. opsætning af de 11 vindmøller ved Ulkær Mose.
Boligområde, Gludstedgårdvej i Gludsted
Lokalplan blev endeligt godkendt hvilket giver mulighed for opførelse af 10 åben-lave boliger og 13 tæt-lave boliger i den nordlige del af Gludsted ved Gludstedgårdvej.
Danmarks naturstier – Perlen Bølling Sø
Danmarks Naturstier er Naturstyrelsens bud på en ny naturlig infrastruktur. Naturstyrelsen har godkendt, at Hærvejs-Perlen Bølling Sø bliver en del af Danmarks Naturstier.
Der skal udarbejdes en skilteplan og det forventes at Perlen Bølling Sø kan indvies inden sommerferien 2026.