Event Image

Borgerbudgettering vers. 2026

I har ideerne – vi har pengene.
Nørre Snede Lokalråd har i samarbejde med Ikast-Brande kommune igen fornøjelsen af at afholde borgerbudgettering.
Vi gentager succesen tirsdag, den 7. april kl. 19.30 i Hallen
Nu gennemfører vi Borgerbudgettering version 2026 og denne gang har vi 550.000 kr. i en pulje fra kommunen.
Hvad skal pengene bruges til??
– en aktivitetspark ved hallen
– et opholdssted (en container måske) til de unge.
– en ide til rundkørslen ved Silkeborgvej.
– et kunstværk.
– noget vedligehold på allerede eksisterende projekter i byen.
– eller noget helt andet, stort som små, som du gerne vil byde ind med…
Ét af forslagene som kommer til afstemning, er indsendt af Lokalrådet. Vi foreslår, at et større beløb i år tilgår projekt Hærvejens aktivitetspark, hvor ca. halvdelen af finansieringen allerede er finansieret af andre puljer. Men der mangler resten, hvis projektet skal kunne realiseres til gavn for alle byens borgere og byens børn.
Rammerne for at søge del i pengene for 2026 er meget brede. Dog er en af rammerne at hvis ikke projekt Hærvejens aktivitetspark stemmes hjem af flertallet, så vil dette beløb falde tilbage i puljen til kommende Borger budgetteringer. Dvs. der er 100.000 kr. til resterende projekter og ét projekt kan maks. få tildelt 50.000 kr.
Temaet er igen “gæstfrihed” og et krav for at søge er, at projekterne skal være åbne og tilgængelige for alle, at projekterne udføres i Nørre Snede samt at du selv skal være tovholder på projektet. Projektet skal være gennemtænkt i forhold til etablering, tilladelser, præsentation og vedligehold. Lokalrådet står selvfølgelig til rådighed med vejledning og sparring.
Men dette skal ikke begrænse de gode og måske skæve ideer.
Vi gør det sådan:
– Den 7. april kl. 19.30 i Hallen inviteres alle borgere til orientering om projektet og en gang idefitness.
– Deadline for indsendelse af ideer til projekter er d. 16. april til midnat til formand@ns-lokalraad.dk
– Den 21. april kl. 19.30 i Hallen præsenteres forslagene fra borgerne og der afstemmes om projektforslagene af alle fremmødte borgere.
– Lokalrådet bevilliger pengene efter borgernes prioriteringer, så langt de rækker.
– Projekterne gennemføres af de involverede borgere.
I tilfælde af spørgsmål vedr. borger budgettering kan der rettes henvendelse til formand@ns-lokalraad.dk
Vi glæder os til at se jer.
Nørre Snede Lokalråd

Information

Startdato og tid:
21-04-2026 tirsdag 19.30

Slutdato og tid:
21-04-2026 tirsdag 20.30

Begivenhedssted:
Nørre Snede Hallen

Arrangørens e-mailadresse:
formand@ns-lokalraad.dk